fbpx
 

Wakacje 2024 Mały Konstruktor

Mały Konstruktor – to zajęcia, na których dzieci budują prawdziwie poruszające się roboty oraz mechanizmy – dostosowane poziomem złożoności do wieku uczestników. A to wszystko w formule zabawy i przygody z licznymi zadaniami do wykonania indywidualnie i grupowo. Czym różni się Mały Konstruktor (czyli półkolonie robotyka) w porównaniu z warsztatami robotyki, które prowadzimy w trakcie roku szkolnego na terenie Wrocławia (zobacz więcej na stronie: www.roboty-dla-dzieci.pl). Program półkolonii zakłada w większej mierze zabawę i twórcze eksperymentowanie dzieci. Na półkoloniach konstruujemy nowe roboty, mamy więcej czasu na modyfikowanie ich funkcjonalności, a także rozbudowywanie samej konstrukcji i wreszcie więcej czasu na zabawę robotami. Uczestnicy rozwijają się intelektualnie, przy jednoczesnym poczuciu satysfakcji i zadowolenia ze swoich osiągnięć.

 

Dzieci poza zajęciami edukacyjnymi potrzebują także elementów ruchowych i integracji z rówieśnikami – dlatego codziennie przez 3-4 godziny dzieci uczestniczą w zorganizowanych zajęciach sportowych na sali gimnastycznej oraz grach na dworze, jeśli tylko pozwoli na to pogoda. Zarówno na warsztatach edukacyjnych jak i na bloku sportowym uczestnicy półkolonii poznają się nawzajem, nawiązując znajomości trwające w czasie roku szkolnego. To wszystko sprawia, że po zajęciach półkolonii dzieci często nie chcą wracać do domu…

Mały Konstruktor – program Lato 2024

Program Małego Konstruktora w sezonie Wakacje 2024 to gwarancja niezwykle interesujących, zróżnicowanych i prawdziwie poruszających się robotów z wykorzystaniem specjalnie dostosowanych do wieku uczestników zestawów edukacyjnych LEGO. Półkolonie z robotyką spośród wszystkich oferowanych przez nas grup tematycznych cieszą się największym zainteresowaniem dzieci. To dlatego w każdym z tygodni wakacji nabór do grupy Małego Konstruktora prowadzimy w podziale aż na trzy grupy wiekowe: Kids (5-7 lat), Junior (8-9 lat) oraz Student (10-12 lat). Dzięki temu program robotyki podczas naszych półkolonii jest jeszcze precyzyjniej dopasowany pod umiejętności, zainteresowania i możliwości uczestników. Mały Konstruktor – to przede wszystkim gwarancja wspaniałej zabawy z klockami Lego połączonej z nauką programowania. Ale nie tylko, to także rozwój wyobraźni, intuicji technicznej oraz umiejętności współpracy z rówieśnikami.

 

Każdy dzień w Małym Konstruktorze ma swój temat przewodni, wokół którego skupione są konstrukcje i zadania wykonywane przez dzieci.

 

I tak, program dla dzieci najmłodszych, w grupie Kids (5-7 lat) rozpoczniemy od „Zakręconych trybików”, poznając zestawy edukacyjne klocków dla najmłodszych dzieci i najważniejsze bloczki programowania na przykładzie elektrycznej piły maszynowej oraz podniebnego samolotu. Potem złożymy huśtawkę wagową na plac zabaw i tajemniczą maszynę z licznymi zębatkami – dzięki której wyczarujemy piękne, kolorowe mandale. Drugi dzień pod nazwą „Super wyzwania” dostarczy nam pozytywnych wrażeń na torze Formuły 1, gdzie trenować będziemy szybkość jazdy bolidów. Następnie zabierzemy się za przenoszenie niebezpiecznych odpadów mobilną wyrzutnią oraz ćwiczyć będziemy celność oka na ruchomej strzelnicy sportowej. W „Bajkach robotów” trzeciego dnia półkolonii poszukiwać będziemy nowych galaktyk tworząc niezidentyfikowany statek kosmiczny UFO oraz udamy się na pustynną ekspedycję pojazdem badawczym skonstruowanym według własnego projektu. A na deser czekać będzie nie lada gratka dla fanów Star Wars – w bazie rebeliantów spotkamy się z przyjaznym robotem droidem C3PO. Czwartego dnia odwiedzimy „Królestwo zwierząt”, budując wesołego kotka z wąsami i niecierpliwego strusia z rozmachem kopiącego nogą oraz wybierzemy się na wędrówkę z czworonożnym iguanodonem, sterowanym czujnikiem przechyłu. Ostatni dzień to „Wakacyjne podróże”. Powstanie wtedy ciuchcia z wagonikiem wyposażona w sensor ruchu, trójmasztowy żaglowiec oraz samojezdna laweta z migającymi światełkami i wysuwaną podłogą.

 

Pierwszy dzień w grupie starszych uczestników Junior (8-9 lat) noszący nazwę „Twórcze inspiracje” zaczniemy od świateł drogowych i kosmicznego satelity – zaznajamiając się tym samym z dedykowanymi zestawami klocków i aplikacją do kodowania. Następnie dowiemy się jak powstaje metro i park rozrywki, konstruując pojazd drążący tunele oraz wirującą karuzelę z mechanizmem ślimakowym. W drugim dniu pod hasłem „Beztroska zabawa” zaprojektujemy niezatapialny statek utrzymujący się na morskich falach i samojezdną ciężarówkę z przegubową naczepą wg własnego pomysłu. A na podwieczorek weźmiemy udział w emocjonujących wyścigach elektrycznych gokartów. Kolejnego dnia przeniesiemy się do krainy „Pieprzu i wanilii” budując model czworonożnego hipopotama nilowego. Potem wpadniemy z wizytą do majestatycznie kroczącej rodziny słoni oraz obserwować będziemy patyczaki zgrabnie pokonujące przeszkody. Czwarty dzień to „Kolekcjonerska edycja”, w którym stworzymy postać kultowego Steve’a wyposażonego w różne narzędzia z gry Minecraft, przeprowadzimy walki klonów na sportowym ringu i wykonamy misję opuszczenia labiryntu szpiegowskim samochodem wyposażonym w czujnik wykrywający ściany. W ostatnim dniu zobaczymy „Techniczne cuda” – niebezpieczny bombowiec z sensorami ruchu oraz sprężystą katapultę z zapadkowym naciągiem i czujnikiem przechyłu. Na zakończenie przekonamy się jak używać artystycznego robo-spirografu do kreślenia krętych serpentyn i oryginalnych wzorów.

 

W grupie Student (10-12 lat) pierwszy dzień rozpoczniemy od „Energetycznego treningu” konstruując robotyczne chwytaki, którymi będziemy sterować z poziomu głównego mikroprocesora znajdującego się w zestawach edukacyjnych dla najstarszych dzieci. Potem poznamy środowisko programistyczne, na przykładzie trójkątnego jeździka BevelBot. A na zwieńczenie popołudnia przeniesiemy się do centrum eksperymentalnego branży motoryzacyjnej i zbudujemy wyścigowego SpeedBota – po czym zamienimy go we wspinaczkowego Climbota, testując sprawność obu pojazdów na dedykowanych torach. Drugiego dnia w „Inżynierii natury” wytropimy siedzibę filmowego King-Konga, ucząc się efektywnego kodowania sensorów dotyku, koloru i podczerwieni. A w dalszej kolejności przekonamy się, jak inteligentna rosiczka poluje na swoje ofiary wykorzystując receptory natężenia światła. Trzeci dzień poświęcony będzie „Sprytnej automatyce” – najpierw złożymy z modułów jeżdżącą maszynerię sortującą kolorowe klocki do różnych kubków. Następnie wsiądziemy na kosiarkę traktorek – biorąc udział w szalonym rajdzie przez wszystkie kwadratowe pola trawiastej maty. W dniu czwartym wybierzemy się na arenę „Walecznych zmagań”, tworząc interaktywnego sędziego w grze na refleks z pomiarem najlepszego wyniku oraz przeprowadzając masowe natarcie skonstruowanych zgodnie z własnym projektem strzelających czołgów gąsienicowych. Ostatni dzień to odkrywanie „Cyfrowych prototypów” z modelem super szybko obracającej się żyroskopowej zabawki oraz usłużnego, kroczącego na dwóch nogach humanoida serwującego japońską herbatkę w poobiedniej porze półkolonijnego relaksu.

 

Program na Lato 2024 został tak opracowywany, aby uniknąć budowania tych samych modeli robotów, które były konstruowane w poprzednich sezonach na półkoloniach, czy też w trakcie roku szkolnego na prowadzonych przez nas warsztatach robotyki www.roboty-dla-dzieci.pl.

 

Ze względu na fakt, że część robotów jest jeszcze na etapie ich testowania, w ostatecznym programie Małego Konstruktora mogą pojawić się kosmetyczne zmiany w stosunku do zaprezentowanego wyżej opisu programu. Jednocześnie zapewniamy, że wszystkie przygotowane przez nas autorskie konstrukcje robotów na sezon Lato 2024 to niezwykle atrakcyjna zabawa dla każdego chłopca i dziewczynki.

Co daje Mały Konstruktor

Zajęcia w turnusie Mały Konstruktor to m.in.:

  • Zachęta do nauki przedmiotów ścisłych. Sprawiamy, że matematyka, informatyka i programowanie nie budzą u dzieci niechęci i obaw. Wykorzystywane przez nas klocki to zabawa, w czasie której dzieci nawet nie zauważają jak uczą się elementów nauk ścisłych. Potrafimy zarazić naszą pasją Państwa dzieci, wzbudzając w nich zainteresowanie, a niekiedy zamiłowanie do przedmiotów ścisłych. Nauka matematyki, fizyki nie musi być udręką i abstrakcją, jeśli dziecko widzi ich praktyczne zastosowania.
  • Uwielbiane przez dzieci zestawy edukacyjne. Na zajęciach dzieci posługują się w dużej mierze klockami Lego. Poziom złożoności dostosowany jest do poszczególnych grup oraz do doświadczenia uczestników. Nasze zestawy zawierają czujniki światła, dźwięku, dotyku, ultradźwięku. Elementy te sprawiają, że nasze roboty mogą mówić, widzieć, dotykać i się poruszać. Poza klockami Lego pracujemy na sprawdzonych zestawach edukacyjnych, które pozwalają na naukę mechaniki i elektryki, niezbędnych w bardziej złożonych konstrukcjach i wyzwaniach.
  • Przygoda i zabawa. Poza zajęciami edukacyjnymi oferujemy dużą porcję ruchu i świeżego powietrza. Dzieci w każdym wieku potrzebują aktywności fizycznej i beztroskiej zabawy z kolegami i koleżankami. Nie zapominamy o tym, dlatego codziennie 3-4 godziny dzieci uczestniczą w zabawach sportowych, także na świeżym powietrzu, jeśli pozwala na to pogoda.
  • Szkoła kreatywności i twórczego myślenia. To dla dzieci czas wysiłku umysłowego i ćwiczenia twórczego myślenia w formie zabawy. W trakcie zajęć korzystamy nie tylko z gotowych zestawów klocków, ale także z własnych konstrukcji. Co więcej zachęcamy dzieci, aby proponowały własne rozwiązania zadań i zagadek konstruktorskich. Dzięki temu dzieci budują swój potencjał intelektualny, który procentuje w szkole.
  • Nauka współpracy w grupie. W trakcie zajęć dzieci budują konstrukcje we współpracy z rówieśnikami. Uczymy dzieci jak organizować pracę w grupie, aby każdy z uczestników miał w niej aktywny udział. Zachęcamy dzieci do osiągania kompromisów, gdy w grupie jest zbyt wiele rozbieżnych pomysłów. Dzieci uczą się jak przedstawiać i argumentować swoje racje, jednocześnie wysłuchując zdania innych.
  • Nauka programowania od najmłodszych lat. W trakcie naszych zajęć dzieci obywają się z programowaniem. Przekonują się, że informatyka to dużo więcej niż gry czy surfowanie w Internecie. Przy pomocy nauczyciela dzieci programują podstawowe ruchy robota wykorzystując graficzny język programowania – rozwijając także umiejętności logicznego myślenia.
  • Rozwój wyobraźni przestrzennej. Budowanie zróżnicowanych konstrukcji z zakresu robotyki i mechaniki pozwala na rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Jest ona niezwykle istotna w rozwoju młodych naukowców, dlatego dbamy o jej rozwój poprzez szereg ćwiczeń i zadań.
  • Kształtowanie intuicji technicznej. Na zajęciach dzieci kształtują fundamenty intuicji technicznej, która jest podstawą odkryć i wynalazków. Proces formowania intuicji dokonuje się przez aktywne uczestnictwo dzieci w zajęciach. Uczestnicy półkolonii budują roboty zdolne się poruszać, wyważając odpowiednio środek ciężkości.

A przede wszystkim Mały Konstruktor to niezapomniane wakacje. Wybierając półkolonie we Wrocławiu gwarantują Państwo swoim dzieciom niezapomniane przeżycia. Starannie opracowany program pozwala dziecku na wszechstronny rozwój i naukę adaptacji w nowych warunkach. A Państwo mają pewność pozostawienia dziecka pod opieką wykwalifikowanej kadry.