Wakacje 2023 Mały Konstruktor
Mały Konstruktor – to zajęcia, na których dzieci budują prawdziwie poruszające się roboty oraz mechanizmy – dostosowane poziomem złożoności do wieku uczestników. A to wszystko w formule zabawy i przygody z licznymi zadaniami do wykonania indywidualnie i grupowo. Czym różni się Mały Konstruktor (czyli półkolonie robotyka) w porównaniu z warsztatami robotyki, które prowadzimy w trakcie roku szkolnego na terenie Wrocławia (zobacz więcej na stronie: www.roboty-dla-dzieci.pl)? Program półkolonii zakłada w większej mierze zabawę i twórcze eksperymentowanie dzieci. Na półkoloniach konstruujemy nowe roboty, mamy więcej czasu na modyfikowanie ich funkcjonalności, a także rozbudowywanie samej konstrukcji i wreszcie więcej czasu na zabawę robotami. Uczestnicy rozwijają się intelektualnie, przy jednoczesnym poczuciu satysfakcji i zadowolenia ze swoich osiągnięć.
Dzieci poza zajęciami edukacyjnymi potrzebują także elementów ruchowych i integracji z rówieśnikami – dlatego codziennie przez 3-4 godziny dzieci uczestniczą w zorganizowanych zajęciach sportowych na sali gimnastycznej oraz grach na dworze, jeśli tylko pozwoli na to pogoda. Zarówno na warsztatach edukacyjnych jak i na bloku sportowym uczestnicy półkolonii poznają się nawzajem, nawiązując znajomości trwające w czasie roku szkolnego. To wszystko sprawia, że po zajęciach półkolonii dzieci często nie chcą wracać do domu…
Półkolonie robotyka – program Lato 2023
Program Małego Konstruktora w sezonie Wakacje 2023 to gwarancja niezwykle interesujących, zróżnicowanych i prawdziwie poruszających się robotów z wykorzystaniem najnowszych zestawów edukacyjnych: Lego Education WeDo 1.0. dla najmłodszych uczestników półkolonii w wieku 5-6 lat, Lego Education Wedo 2.0. dla 7-9 latków oraz Lego Mindstorms EV 3.0 dla najstarszych uczestników półkolonii w wieku 10-12 lat. Półkolonie z robotyką spośród wszystkich oferowanych przez nas grup tematycznych cieszą się największym zainteresowaniem dzieci. To dlatego w każdym z tygodni wakacji nabór do grupy Małego Konstruktora prowadzimy w podziale aż na trzy grupy wiekowe: Kids (5-6 lat), Junior (7-9 lat) oraz Student (10-12 lat). Dzięki temu program robotyki podczas naszych półkolonii jest jeszcze precyzyjniej dopasowany pod umiejętności, zainteresowania i możliwości uczestników. Mały Konstruktor – to przede wszystkim gwarancja wspaniałej zabawy z klockami Lego połączonej z nauką programowania. Ale nie tylko, to także rozwój wyobraźni, intuicji technicznej oraz umiejętności współpracy z rówieśnikami.
Każdy dzień w Małym Konstruktorze ma swój temat przewodni, wokół którego skupione są konstrukcje i zadania wykonywane przez dzieci.
I tak, w grupie najmłodszej Kids (5-6 lat), gdzie maluszki budują najprostsze roboty i mechanizmy – pierwszego dnia półkolonii pod nazwą „Gimnastyka dla robotyka” poznamy zestawy edukacyjne i graficzne środowisko programistyczne Lego Education WeDo na przykładzie trybików z silnikami: magicznej różdżki i karabinu maszynowego. Następnie wybierzemy się w morski rejs szybką motorówką oraz obserwować będziemy niesamowite akrobacje fruwającej ważki. W drugim dniu powstaną „Kreatywne wynalazki” – dwufunkcyjna machina oblężnicza z manualną wyrzutnią, ruchome drzwi z gry Minecraft oraz wyposażona w czujnik ruchu muzyczna pozytywka grająca niecodzienne melodie. Trzeci dzień odkryje przed nami „Tajemnice życia” – poznamy uroczą, skaczącą żabkę oraz spotkamy przyjacielskiego potwora z głębin jeziora Loch Ness i majestatycznie kroczącego słonia afrykańskiego. W czwartym dniu przeniesiemy się na „Osiedle Lego City”: zbudujemy elektryczny żuraw z zaczepem sterowany z poziomu klawiatury, samochód przyszłości według własnego projektu i przeprowadzimy ligowe rozgrywki w koszykówkę. Ostatni, piąty dzień to „Galaktyczna Fabryka”, czyli nie lada gratka dla fanów kosmosu – skonstruujemy model astronomiczny ilustrujący złożony ruch ciał niebieskich Układu Słonecznego, po czym w podniebne przestworza wzniesiemy się imperialnym niszczycielem Gwiezdnych Wojen. A towarzyszyć nam będzie śmieszny ufoludek z odległej planety.
Program dla dzieci starszych Junior (7-9 lat) rozpoczniemy od „Startu projektowego” budując kreatywne roboty tańczące: baleriny kręcące piruety i mistrzów breakdance. Następnie powstanie brama przeciwpowodziowa oraz mobilny sfinks, chcący się wydostać z zastawionej na niego pułapki. W drugim dniu skonstruujemy „Osobliwe pojazdy”: projekt zabytkowego samochodu według własnego pomysłu, symulator lotu z niecodzienną przekładnią pasową oraz śmieciarkę z ruchomą naczepą segregującą odpady. Trzeci dzień to spotkanie z „Mechanizmami natury” – poznamy bardzo zapracowanego żuczka, niebezpiecznie szybkiego tyranozaura sterowanego czujnikiem ruchu oraz jednogarbnego wielbłąda z mechanizmem ślimakowym. W następnym dniu dla urozmaicenia wybierzemy się w „Kosmiczne przestworza” tworząc model gwiezdnej wojny statków bojowych i księżycowy pojazd badawczy z łatwością pokonujący nierówności terenu. Tego dnia na miłośników filmu „Gwiezdne Wojny” czekać będzie także konstrukcja przesympatycznego R2D2. Ostatni dzień pod nazwą „Inteligentna robotyka” to symulator trzęsienia ziemi z projektami wstrząsoodpornych domów oraz strzelające klockami rycerskie kusze wyposażone w czujniki przechyłu. A na koniec zbudujemy aparaturę do projekcji własnego filmu uwieczniając najlepsze chwile na półkolonii.
W grupie najstarszej Student (10-12 lat) pierwszy dzień zaczniemy od „Rozbiegu z Lego Mindstorms” budując prosty mechanizm podnośnikowy na jednym silniku sterowany z poziomu kostki EV3. Następnie powstanie kosmiczny wahadłowiec z kultowego Star Wars, którym bawić się będziemy na specjalnie zaprojektowanych matach ćwiczeniowych (wykonując liczne testy i przy okazji poznając podstawy programowania w środowisku Scratch). W drugim dniu pod nazwą „Gry na refleks” ćwiczyć się będziemy w zręcznościowych wyzwaniach – konstruując broń strzelającą kulkami po zwolnieniu spustu oraz obrotowe koło z czujnikiem światła mierzącym szybkość naszej reakcji. Trzeci dzień to poznawanie „Wynalazków przyrody” , czyli spotkanie z uroczymi pupilami człowieka – pieskami, posłusznie reagującymi na nasze polecenia oraz własny projekt i rozbudowa czworonożnego mechanizmu kroczącego. W czwartym dniu przeniesiemy się na „Areny robotów”, gdzie zbudujemy mobilne roboty inteligentnie sprzątające teren w jak najkrótszym czasie. W drugiej części dnia zorganizujemy w ogrodzonym ringu emocjonujące walki pojazdów typu MonsterTruck. Ostatni dzień „Świat androidów” to konstrukcje zabawnych, wyginających się robotów z prezentacją ich tanecznych popisów w rytmie muzyki. A na zakończenie półkolonii powstanie model interaktywnej, gadającej głowy z ruchomą szczęką i unoszącymi się brwiami.
Program na Lato 2023 został tak opracowywany, aby uniknąć budowania tych samych modeli robotów, które były konstruowane w poprzednich sezonach na półkoloniach, czy też w trakcie roku szkolnego na prowadzonych przez nas warsztatach robotyki www.roboty-dla-dzieci.pl.
Ze względu na fakt, że część robotów jest jeszcze na etapie ich testowania, w ostatecznym programie Małego Konstruktora mogą pojawić się kosmetyczne zmiany w stosunku do zaprezentowanego wyżej opisu programu. Jednocześnie zapewniamy, że wszystkie przygotowane przez nas autorskie konstrukcje robotów na sezon Lato 2023 to niezwykle atrakcyjna zabawa dla każdego chłopca i dziewczynki.
Co daje Mały Konstruktor
Zajęcia w turnusie Mały Konstruktor to m.in.:
- Zachęta do nauki przedmiotów ścisłych. Sprawiamy, że matematyka, informatyka i programowanie nie budzą u dzieci niechęci i obaw. Wykorzystywane przez nas klocki to zabawa, w czasie której dzieci nawet nie zauważają jak uczą się elementów nauk ścisłych. Potrafimy zarazić naszą pasją Państwa dzieci, wzbudzając w nich zainteresowanie, a niekiedy zamiłowanie do przedmiotów ścisłych. Nauka matematyki, fizyki nie musi być udręką i abstrakcją, jeśli dziecko widzi ich praktyczne zastosowania.
- Uwielbiane przez dzieci zestawy edukacyjne. Na zajęciach dzieci posługują się w dużej mierze klockami Lego. Poziom złożoności dostosowany jest do poszczególnych grup oraz do doświadczenia uczestników. Nasze zestawy zawierają czujniki światła, dźwięku, dotyku, ultradźwięku. Elementy te sprawiają, że nasze roboty mogą mówić, widzieć, dotykać i się poruszać. Poza klockami Lego pracujemy na sprawdzonych zestawach edukacyjnych, które pozwalają na naukę mechaniki i elektryki, niezbędnych w bardziej złożonych konstrukcjach i wyzwaniach.
- Przygoda i zabawa. Poza zajęciami edukacyjnymi oferujemy dużą porcję ruchu i świeżego powietrza. Dzieci w każdym wieku potrzebują aktywności fizycznej i beztroskiej zabawy z kolegami i koleżankami. Nie zapominamy o tym, dlatego codziennie 3-4 godziny dzieci uczestniczą w zabawach sportowych, także na świeżym powietrzu, jeśli pozwala na to pogoda.
- Szkoła kreatywności i twórczego myślenia. To dla dzieci czas wysiłku umysłowego i ćwiczenia twórczego myślenia w formie zabawy. W trakcie zajęć korzystamy nie tylko z gotowych zestawów klocków, ale także z własnych konstrukcji. Co więcej zachęcamy dzieci, aby proponowały własne rozwiązania zadań i zagadek konstruktorskich. Dzięki temu dzieci budują swój potencjał intelektualny, który procentuje w szkole.
- Nauka współpracy w grupie. W trakcie zajęć dzieci budują konstrukcje we współpracy z rówieśnikami. Uczymy dzieci jak organizować pracę w grupie, aby każdy z uczestników miał w niej aktywny udział. Zachęcamy dzieci do osiągania kompromisów, gdy w grupie jest zbyt wiele rozbieżnych pomysłów. Dzieci uczą się jak przedstawiać i argumentować swoje racje, jednocześnie wysłuchując zdania innych.
- Nauka programowania od najmłodszych lat. W trakcie naszych zajęć dzieci obywają się z programowaniem. Przekonują się, że informatyka to dużo więcej niż gry czy surfowanie w Internecie. Przy pomocy nauczyciela dzieci programują podstawowe ruchy robota wykorzystując graficzny język programowania – rozwijając także umiejętności logicznego myślenia.
- Rozwój wyobraźni przestrzennej. Budowanie zróżnicowanych konstrukcji z zakresu robotyki i mechaniki pozwala na rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Jest ona niezwykle istotna w rozwoju młodych naukowców, dlatego dbamy o jej rozwój poprzez szereg ćwiczeń i zadań.
- Kształtowanie intuicji technicznej. Na zajęciach dzieci kształtują fundamenty intuicji technicznej, która jest podstawą odkryć i wynalazków. Proces formowania intuicji dokonuje się przez aktywne uczestnictwo dzieci w zajęciach. Uczestnicy półkolonii budują roboty zdolne się poruszać, wyważając odpowiednio środek ciężkości.
A przede wszystkim Mały Konstruktor to niezapomniane wakacje. Wybierając półkolonie we Wrocławiu gwarantują Państwo swoim dzieciom niezapomniane przeżycia. Starannie opracowany program pozwala dziecku na wszechstronny rozwój i naukę adaptacji w nowych warunkach. A Państwo mają pewność pozostawienia dziecka pod opieką wykwalifikowanej kadry.