Wakacje 2021 Mały Konstruktor

Mały Konstruktor – to zajęcia, na których dzieci budują prawdziwie poruszające się roboty oraz mechanizmy – dostosowane poziomem złożoności do wieku uczestników. A to wszystko w formule zabawy i przygody z licznymi zadaniami do wykonania indywidualnie i grupowo. W porównaniu z warsztatami robotyki, które prowadzimy w trakcie roku szkolnego na terenie Wrocławia (zobacz więcej na stronie: www.roboty-dla-dzieci.pl) – program półkolonii zakłada w większej mierze zabawę i twórcze eksperymentowanie dzieci. Na półkoloniach konstruujemy nowe roboty, mamy więcej czasu na modyfikowanie ich funkcjonalności, a także rozbudowywanie samej konstrukcji i wreszcie więcej czasu na zabawę robotami. Uczestnicy rozwijają się intelektualnie, przy jednoczesnym poczuciu satysfakcji i zadowolenia ze swoich osiągnięć.

 

Dzieci poza zajęciami edukacyjnymi potrzebują także elementów ruchowych i integracji z rówieśnikami – dlatego codziennie przez 3-4 godziny dzieci uczestniczą w zorganizowanych zajęciach sportowych na sali gimnastycznej oraz grach na dworze, jeśli tylko pozwoli na to pogoda. Zarówno na warsztatach edukacyjnych jak i na bloku sportowym uczestnicy półkolonii poznają się nawzajem, nawiązując znajomości trwające w czasie roku szkolnego. To wszystko sprawia, że po zajęciach półkolonii dzieci często nie chcą wracać do domu…

Mały Konstruktor – program Lato 2021

Program Małego Konstruktora w sezonie Wakacje 2021 to gwarancja niezwykle interesujących, zróżnicowanych i prawdziwie poruszających się robotów z wykorzystaniem najnowszych zestawów edukacyjnych: Lego Education WeDo 1.0. dla najmłodszych uczestników półkolonii w wieku 5-6 lat, Lego Education Wedo 2.0. dla 7-9 latków oraz Lego Mindstorms EV 3.0 dla najstarszych uczestników półkolonii w wieku 10-12 lat. Półkolonie z robotyką spośród wszystkich oferowanych przez nas grup tematycznych cieszą się największym zainteresowaniem dzieci. To dlatego w każdym z tygodni wakacji nabór do grupy Małego Konstruktora prowadzimy w podziale aż na trzy grupy wiekowe – Kids (5-6 lat), Junior (7-9 lat) oraz Student (10-12 lat). Dzięki temu program robotyki podczas naszych półkolonii jest jeszcze precyzyjniej dopasowany pod umiejętności, zainteresowania i możliwości uczestników. Mały Konstruktor – to przede wszystkim gwarancja wspaniałej zabawy z klockami Lego połączonej z nauką programowania. Ale nie tylko, to także rozwój wyobraźni, intuicji technicznej oraz umiejętności współpracy z rówieśnikami.

 

Każdy dzień w Małym Konstruktorze ma swój temat przewodni, wokół którego skupione są konstrukcje i zadania wykonywane przez dzieci. Szczegółowy program dla poszczególnych grup w sezonie Lato 2021 przedstawiony jest poniżej z rozpiską konstrukcji na każdy dzień tygodniowego turnusu.

 

I tak, w grupie najmłodszej Kids (5-6 lat) pierwszego dnia półkolonii pod nazwą „Zabawne początki” poznamy zestawy edukacyjne i środowisko programistyczne Lego Education WeDo 1.0 na przykładzie trybików z czujnikami: magicznej różdżki, prostego karabinu maszynowego, szalonego robota kuchennego oraz muzycznej pozytywki, która na żądanie grać będzie niecodzienne melodie. W drugim dniu spotka nas „Przygoda w krainie rycerzy i księżniczek”, podczas której powstanie waleczna robo-rycerka z tarczą, ruchome wrota zamku i dwufunkcyjna machina oblężnicza. Trzeci dzień przeniesie nas w świat „Niezwykłych zwierząt” z uroczą, skaczącą żabką, wielkim tukanem machającym skrzydłami i zabawnie kroczącą na czterech nogach świnką. W czwartym dniu czekają nas zabawy na „Osiedlu Lego City”: zbudujemy elektryczny żuraw z zaczepem sterowany z poziomu klawiatury, huśtawkę wagową z kaczuszkami z placu zabaw oraz samochód przyszłości, czyli autonomiczny pojazd elektryczny według własnego projektu. Ostatni, piąty dzień to nie lada gratka dla fanów kosmosu pod nazwą „Galaktyczna Fabryka” – skonstruujemy model astronomiczny ilustrujący złożony ruch ciał niebieskich Układu Słonecznego, po czym w podniebne przestworza wzniesiemy się szybkim myśliwcem X-Wing z Gwiezdnych Wojen. A towarzyszyć nam będzie śmieszny robocik Wallie z obrotową głową.

 

Program dla dzieci w grupie Junior (7-9 lat) rozpoczniemy od „Inspiracji Konstruktora”, zaznajamiając się z zestawami klocków Lego Education 2.0 oraz środowiskiem programistycznym. W tym dniu powstanie świecący ślimak, wentylator na letnie upały, mechanizm czołgowy z rozbudową według własnego pomysłu oraz atrakcyjna karuzela z wesołego miasteczka, która za pomocą przekładni podnosić się będzie w górę przy jednoczesnym obracaniu się. Drugi dzień pod hasłem „Niecodzienne Podróże” zabierze nas na przejażdżkę ciężarówką z naczepą. Następnie powstanie jeszcze wyścigowy pojazd z twarzą zombi oraz niebezpieczny bombowiec z czujnikami rejestrującymi wroga. W dniu kolejnym przeniesiemy się do „Dżungli i na Safari” z uroczym słoniem przyjacielem człowieka, zabawnymi patyczakami potrafiącymi pokonywać przeszkody oraz z orangutanem zwinnie przemieszczającym się po linach rozpiętych w sali. Czwarty dzień to „Zadania specjalne”, zrobimy detektor sejsmiczny ostrzegający przed wybuchem wulkanu, przeprowadzimy walki klonów na przygotowanych do tego celu matach oraz skonstruujemy robota agenta. W ostatnim dniu poznamy „Techniczne cuda” – wózek widłowy podnoszący załadowane skrzynie, zwariowanego naukowca uważnie badającego teren i sprężystą katapultę z zapadkowym naciągiem.

 

W grupie najstarszej Student (10-12 lat) pierwszy dzień zaczniemy od „Robotycznej Rozgrzewki” konstruując prosty pojazd jednosilnikowy i kreatywnie rozbudowując go według swojej koncepcji. Następnie powstaną mechanizmy strzelające, którymi sterować będziemy z poziomu klawiszy kostki EV3. A na zwieńczenie dnia przyspieszymy nie tylko za sprawą przekładni – tworząc dwusilnikowy wyścigowy SpeedBot ze wspinaczkowym Climbotem i testując ich sprawność na specjalnych torach. Drugiego dnia w „Inżynierii Natury” spotkamy posłusznego King-Konga z licznymi czujnikami oraz niebezpieczną rosiczkę sprytnie polującą na swoje ofiary. Trzeci dzień poświęcony będzie „Niezwykłym wynalazkom” – zbudujemy złożone urządzenie sortujące klocki, zależnie od ich koloru do różnych kubków oraz ploter – czyli maszynę jeżdżąco-piszącą kształty geometryczne na papierze formatu B2. W dniu czwartym przeniesiemy się do świata „Waleczne zmagania”, konstruując interaktywną grę do unikania kolizji statków kosmicznych oraz przeprowadzając na matach bitwę o strącenie puszki z robotów skonstruowanych zgodnie z własnymi projektami. Ostatni dzień to podróż do świata „Sztucznej Inteligencji” z modelem osadzonego na gąsienicach pojazdu podążającego wzdłuż linii oraz usłużnego humanoida serwującego nam herbatkę w porze poobiedniego relaksu.

 

Program na Lato 2021 został tak opracowywany, aby uniknąć budowania tych samych modeli robotów, które były konstruowane w poprzednich sezonach na półkoloniach, czy też w trakcie roku szkolnego na prowadzonych przez nas warsztatach robotyki www.roboty-dla-dzieci.pl. Gwarantujemy autorskie i ciekawe konstrukcje oraz zestawy najnowszych modeli robotów.

Co daje Mały Konstruktor

Zajęcia w turnusie Mały Konstruktor to m.in.:

  • Zachęta do nauki przedmiotów ścisłych. Sprawiamy, że matematyka, informatyka i programowanie nie budzą u dzieci niechęci i obaw. Wykorzystywane przez nas klocki to zabawa, w czasie której dzieci nawet nie zauważają jak uczą się elementów nauk ścisłych. Potrafimy zarazić naszą pasją Państwa dzieci, wzbudzając w nich zainteresowanie, a niekiedy zamiłowanie do przedmiotów ścisłych. Nauka matematyki, fizyki nie musi być udręką i abstrakcją, jeśli dziecko widzi ich praktyczne zastosowania.
  • Uwielbiane przez dzieci zestawy edukacyjne. Na zajęciach dzieci posługują się w dużej mierze klockami Lego. Poziom złożoności dostosowany jest do poszczególnych grup oraz do doświadczenia uczestników. Nasze zestawy zawierają czujniki światła, dźwięku, dotyku, ultradźwięku. Elementy te sprawiają, że nasze roboty mogą mówić, widzieć, dotykać i się poruszać. Poza klockami Lego pracujemy na sprawdzonych zestawach edukacyjnych, które pozwalają na naukę mechaniki i elektryki, niezbędnych w bardziej złożonych konstrukcjach i wyzwaniach.
  • Przygoda i zabawa. Poza zajęciami edukacyjnymi oferujemy dużą porcję ruchu i świeżego powietrza. Dzieci w każdym wieku potrzebują aktywności fizycznej i beztroskiej zabawy z kolegami i koleżankami. Nie zapominamy o tym, dlatego codziennie 3-4 godziny dzieci uczestniczą w zabawach sportowych, także na świeżym powietrzu, jeśli pozwala na to pogoda.
  • Szkoła kreatywności i twórczego myślenia. To dla dzieci czas wysiłku umysłowego i ćwiczenia twórczego myślenia w formie zabawy. W trakcie zajęć korzystamy nie tylko z gotowych zestawów klocków, ale także z własnych konstrukcji. Co więcej zachęcamy dzieci, aby proponowały własne rozwiązania zadań i zagadek konstruktorskich. Dzięki temu dzieci budują swój potencjał intelektualny, który procentuje w szkole.
  • Nauka współpracy w grupie. W trakcie zajęć dzieci budują konstrukcje we współpracy z rówieśnikami. Uczymy dzieci jak organizować pracę w grupie, aby każdy z uczestników miał w niej aktywny udział. Zachęcamy dzieci do osiągania kompromisów, gdy w grupie jest zbyt wiele rozbieżnych pomysłów. Dzieci uczą się jak przedstawiać i argumentować swoje racje, jednocześnie wysłuchując zdania innych.
  • Nauka programowania od najmłodszych lat. W trakcie naszych zajęć dzieci obywają się z programowaniem. Przekonują się, że informatyka to dużo więcej niż gry czy surfowanie w Internecie. Przy pomocy nauczyciela dzieci programują podstawowe ruchy robota wykorzystując graficzny język programowania – rozwijając także umiejętności logicznego myślenia.
  • Rozwój wyobraźni przestrzennej. Budowanie zróżnicowanych konstrukcji z zakresu robotyki i mechaniki pozwala na rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Jest ona niezwykle istotna w rozwoju młodych naukowców, dlatego dbamy o jej rozwój poprzez szereg ćwiczeń i zadań.
  • Kształtowanie intuicji technicznej. Na zajęciach dzieci kształtują fundamenty intuicji technicznej, która jest podstawą odkryć i wynalazków. Proces formowania intuicji dokonuje się przez aktywne uczestnictwo dzieci w zajęciach. Uczestnicy półkolonii budują roboty zdolne się poruszać, wyważając odpowiednio środek ciężkości.

 

A przede wszystkim Mały Konstruktor to niezapomniane wakacje. Wybierając półkolonie we Wrocławiu gwarantują Państwo swoim dzieciom niezapomniane przeżycia. Starannie opracowany program pozwala dziecku na wszechstronny rozwój i naukę adaptacji w nowych warunkach. A Państwo mają pewność pozostawienia dziecka pod opieką wykwalifikowanej kadry.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij