Lato 2018 Mały Konstruktor

Mały Konstruktor – to zajęcia, na których dzieci budują prawdziwie poruszające się roboty oraz mechanizmy – dostosowane poziomem złożoności do wieku uczestników. A to wszystko w formule zabawy i przygody z licznymi zadaniami do wykonania indywidualnie i grupowo. W porównaniu z warsztatami robotyki, które prowadzimy w trakcie roku szkolnego na terenie Wrocławia (zobacz więcej na stronie: www.roboty-dla-dzieci.pl) – program półkolonii zakłada w większej mierze zabawę i twórcze eksperymentowanie dzieci. Na półkoloniach konstruujemy nowe roboty, mamy więcej czasu na modyfikowanie ich funkcjonalności, a także rozbudowywanie samej konstrukcji i wreszcie więcej czasu na zabawę robotami. Uczestnicy rozwijają się intelektualnie, przy jednoczesnym poczuciu satysfakcji i zadowolenia ze swoich osiągnięć.


Dzieci poza zajęciami edukacyjnymi potrzebują także elementów ruchowych i integracji z rówieśnikami – dlatego codziennie przez 3-4 godziny dzieci uczestniczą w zorganizowanych zajęciach sportowych na sali gimnastycznej oraz grach na dworze, jeśli tylko pozwoli na to pogoda. Zarówno na warsztatach edukacyjnych jak i na bloku sportowym uczestnicy półkolonii poznają się nawzajem, nawiązując znajomości trwające w czasie roku szkolnego. To wszystko sprawia, że po zajęciach półkolonii dzieci często nie chcą wracać do domu…

Mały Konstruktor – program Lato 2018

Program Małego Konstruktora w sezonie Lato 2018 to całkowicie nowe (w porównaniu z zeszłymi sezonami) konstrukcje robotów. Gwarantujemy niezwykle interesujące i zróżnicowane modele prawdziwych, poruszających się robotów z wykorzystaniem najnowszych zestawów edukacyjnych: Lego Education WeDo 1.0. dla najmłodszych uczestników półkolonii w wieku 5-6 lat, Lego Education Wedo 2.0. dla 7-8 latków oraz Lego Mindstorms EV 3.0 dla najstarszych uczestników półkolonii w wieku 9-10 lat. Półkolonie z robotyką spośród wszystkich oferowanych przez nas grup tematycznych cieszą się największym zainteresowaniem dzieci. To dlatego w każdym z tygodni wakacji nabór do grupy Małego Konstruktora prowadzimy w podziale aż na trzy przedziały wiekowe – Kids (5-6 lat), Beniamin (7-8 lat) oraz Junior (9-10 lat). Dzięki temu program warsztatów robotyki podczas półkolonii letnich jest jeszcze precyzyjniej dopasowany pod umiejętności, zainteresowania i możliwości uczestników. Mały Konstruktor – to przede wszystkim gwarancja wspaniałej zabawy z robotyką. Ale nie tylko, to także nauka programowania, rozwój wyobraźni, intuicji technicznej oraz umiejętności współpracy z rówieśnikami. Każdy dzień w Małym Konstruktorze ma swój temat przewodni, wokół którego skupione są konstrukcje i zadania wykonywane przez dzieci.

W grupie najmłodszej (5-6 lat) pierwszy dzień zaczynamy od „Abecadła Konstruktora”, poznając zestawy Lego WeDo 1.0 i najważniejsze bloczki programowania na przykładzie konstrukcji samolotu. Następnie wybierzemy się w podróż wakacyjnym żaglowcem, a na koniec dnia powstanie maszynka SpinArt – na której z pomocą pisaków wyczarujemy piękne, kolorowe rysunki. Drugi dzień to niezwykły „Lot w Kosmos” – dowiemy się jak wyglądała misja słynnego łazika Curiosity i zbudujemy wzorowany na tym wydarzeniu lądownik. Tego dnia powstaną także konstrukcje ziemskiego satelity oraz marsjańskiego łazika wyposażonego w liczne czujniki. W trzecim dniu przeniesiemy się do „Krainy Wyobraźni”, budując tajemniczego potwora Loch Ness, kolorową lokomotywę z wagonikiem oraz pterodaktyla z ogromnymi skrzydłami. Kolejny dzień pod nazwą „Emocjonujące Zabawy” dostarczy wrażeń przy budowaniu i wyścigach bolidów Formuły 1 z metą dokonującą pomiaru czasu. W tym dniu czekać będą także wiwatujący kibice i konstrukcja własnego projektu karuzeli łańcuchowej. Ostatni dzień to „Bajki Robotów” – powstanie gwiezdny symulator do wymijania asteroid, robotyczne ramię oraz inteligentny robot o wyglądzie człowieka, z którym będzie można się zaprzyjaźnić.

Program dla dzieci starszych Beniamin (7-8 lat) rozpoczniemy od „Inspiracji Konstruktora”, zaznajamiając się z zestawami klocków Lego Education 2.0 oraz środowiskiem programistycznym. W tym dniu zbudujemy szybkiego ślimaka, wentylator na letnie upały, mini-czołg oraz podniebną karuzelę, która z pomocą specjalnych przekładni podnosić się będzie w górę przy jednoczesnym obracaniu się. Drugi dzień pod hasłem „Niecodzienne Podróże” zabierze nas na przejażdżkę ciężarówką zbudowaną według własnego pomysłu. Pod koniec dnia powstanie jeszcze model cyklisty na rowerze oraz niebezpieczny bombowiec z czujnikami rejestrującymi wroga. W dniu kolejnym przeniesiemy się do „Dżungli i na Safari” z uroczym słoniem przyjacielem człowieka, zabawnymi patyczakami potrafiącymi pokonywać przeszkody oraz z orangutanem zwinnie przemieszczającym się na linie. Następny dzień to „Zadania specjalne”, zrobimy robota Sfinksa błądzącego w korytarzach piramidy, przeprowadzimy walki robotów na przygotowanych w tym celu matach oraz skonstruujemy robota szpiega. W ostatnim dniu poznamy „Techniczne cuda” – powstanie wózek widłowy podnoszący załadowane skrzynie, robot szalony naukowiec oraz bezpieczny karabinek strzelający gumkami do tarczy.

W grupie najstarszej Junior (9-10 lat) pierwszy dzień zaczniemy od „Robotycznej Rozgrzewki” budując prosty pojazd jednosilnikowy BevelBot ze skośnie zamontowaną kostką. Potem przyspieszymy za sprawą przekładni konstruując dwusilnikowy wyścigowy SpeedBot i wspinaczkowy Climbot. Na zwieńczenie dnia powstanie robot kroczący WalkerBot, który pozwoli na przemieszczanie się bez wykorzystania kół. Drugiego dnia w „Inżynierii Natury” poznamy posłusznego King-Konga oraz oceaniczną rybę świecącą w podmorskich głębinach. Następny dzień poświęcony będzie „Niezwykłym wynalazkom” – zbudujemy złożone urządzenie sortujące klocki, zależnie od ich koloru do różnych kubków oraz ploter – czyli maszynę jeżdżąco-piszącą po dużych blokach papieru. W dniu czwartym przeniesiemy się do świata „Walecznych Robotów”, konstruując rosiczkę sprytnie polującą na swoje ofiary oraz przeprowadzając na specjalnej arenie pojedynki robotów skonstruowanych według swojego pomysłu. Ostatni dzień to podróż do świata „Sztucznej Inteligencji” z konstrukcją niebezpiecznego, choć uroczego Znappa oraz usłużnego robota serwującego nam herbatkę w poobiedniej porze.Program na Lato 2018 został tak opracowywany, aby uniknąć budowania tych samych modeli robotów, które były konstruowane w poprzednich sezonach na półkoloniach, czy też w trakcie roku szkolnego na prowadzonych przez nas warsztatach robotyki www.roboty-dla-dzieci.pl. Ze względu na fakt, że część modeli robotów jest jeszcze na etapie ich testowania, w ostatecznym programie Małego Konstruktora mogą pojawić się nieznaczne zmiany w stosunku do zaprezentowanego wyżej opisu programu.

Co daje Mały Konstruktor

Zajęcia w turnusie Mały Konstruktor to m.in.:

  • Zachęta do nauki przedmiotów ścisłych. Sprawiamy, że matematyka, informatyka i programowanie nie budzą u dzieci niechęci i obaw. Wykorzystywane przez nas klocki to zabawa, w czasie której dzieci nawet nie zauważają jak uczą się elementów nauk ścisłych. Potrafimy zarazić naszą pasją Państwa dzieci, wzbudzając w nich zainteresowanie, a niekiedy zamiłowanie do przedmiotów ścisłych. Nauka matematyki, fizyki nie musi być udręką i abstrakcją, jeśli dziecko widzi ich praktyczne zastosowania.
  • Uwielbiane przez dzieci zestawy edukacyjne. Na zajęciach dzieci posługują się w dużej mierze klockami Lego. Poziom złożoności dostosowany jest do poszczególnych grup oraz do doświadczenia uczestników. Nasze zestawy zawierają czujniki światła, dźwięku, dotyku, ultradźwięku. Elementy te sprawiają, że nasze roboty mogą mówić, widzieć, dotykać i się poruszać. Poza klockami Lego pracujemy na sprawdzonych zestawach edukacyjnych, które pozwalają na naukę mechaniki i elektryki, niezbędnych w bardziej złożonych konstrukcjach i wyzwaniach.
  • Przygoda i zabawa. Poza zajęciami edukacyjnymi oferujemy dużą porcję ruchu i świeżego powietrza. Dzieci w każdym wieku potrzebują aktywności fizycznej i beztroskiej zabawy z kolegami i koleżankami. Nie zapominamy o tym, dlatego codziennie 3-4 godziny dzieci uczestniczą w zabawach sportowych, także na świeżym powietrzu, jeśli pozwala na to pogoda.
  • Szkoła kreatywności i twórczego myślenia. To dla dzieci czas wysiłku umysłowego i ćwiczenia twórczego myślenia w formie zabawy. W trakcie zajęć korzystamy nie tylko z gotowych zestawów klocków, ale także z własnych konstrukcji. Co więcej zachęcamy dzieci, aby proponowały własne rozwiązania zadań i zagadek konstruktorskich. Dzięki temu dzieci budują swój potencjał intelektualny, który procentuje w szkole.
  • Nauka współpracy w grupie. W trakcie zajęć dzieci budują konstrukcje we współpracy z rówieśnikami. Uczymy dzieci jak organizować pracę w grupie, aby każdy z uczestników miał w niej aktywny udział. Zachęcamy dzieci do osiągania kompromisów, gdy w grupie jest zbyt wiele rozbieżnych pomysłów. Dzieci uczą się jak przedstawiać i argumentować swoje racje, jednocześnie wysłuchując zdania innych.
  • Nauka programowania od najmłodszych lat. W trakcie naszych zajęć dzieci obywają się z programowaniem. Przekonują się, że informatyka to dużo więcej niż gry czy surfowanie w Internecie. Przy pomocy nauczyciela dzieci programują podstawowe ruchy robota wykorzystując graficzny język programowania – rozwijając także umiejętności logicznego myślenia.
  • Rozwój wyobraźni przestrzennej. Budowanie zróżnicowanych konstrukcji z zakresu robotyki i mechaniki pozwala na rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Jest ona niezwykle istotna w rozwoju młodych naukowców, dlatego dbamy o jej rozwój poprzez szereg ćwiczeń i zadań.
  • Kształtowanie intuicji technicznej. Na zajęciach dzieci kształtują fundamenty intuicji technicznej, która jest podstawą odkryć i wynalazków. Proces formowania intuicji dokonuje się przez aktywne uczestnictwo dzieci w zajęciach. Uczestnicy półkolonii budują roboty zdolne się poruszać, wyważając odpowiednio środek ciężkości.

A przede wszystkim Mały Konstruktor to niezapomniane wakacje. Wybierając półkolonie we Wrocławiu gwarantują Państwo swoim dzieciom niezapomniane przeżycia. Starannie opracowany program pozwala dziecku na wszechstronny rozwój i naukę adaptacji w nowych warunkach. A Państwo mają pewność pozostawienia dziecka pod opieką wykwalifikowanej kadry.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij