Wakacje 2019 Mały Konstruktor

Mały Konstruktor – to zajęcia, na których dzieci budują prawdziwie poruszające się roboty oraz mechanizmy – dostosowane poziomem złożoności do wieku uczestników. A to wszystko w formule zabawy i przygody z licznymi zadaniami do wykonania indywidualnie i grupowo. W porównaniu z warsztatami robotyki, które prowadzimy w trakcie roku szkolnego na terenie Wrocławia (zobacz więcej na stronie: www.roboty-dla-dzieci.pl) – program półkolonii zakłada w większej mierze zabawę i twórcze eksperymentowanie dzieci. Na półkoloniach konstruujemy nowe roboty, mamy więcej czasu na modyfikowanie ich funkcjonalności, a także rozbudowywanie samej konstrukcji i wreszcie więcej czasu na zabawę robotami. Uczestnicy rozwijają się intelektualnie, przy jednoczesnym poczuciu satysfakcji i zadowolenia ze swoich osiągnięć.

Dzieci poza zajęciami edukacyjnymi potrzebują także elementów ruchowych i integracji z rówieśnikami – dlatego codziennie przez 3-4 godziny dzieci uczestniczą w zorganizowanych zajęciach sportowych na sali gimnastycznej oraz grach na dworze, jeśli tylko pozwoli na to pogoda. Zarówno na warsztatach edukacyjnych jak i na bloku sportowym uczestnicy półkolonii poznają się nawzajem, nawiązując znajomości trwające w czasie roku szkolnego. To wszystko sprawia, że po zajęciach półkolonii dzieci często nie chcą wracać do domu…

Mały Konstruktor – program Lato 2019

Program Małego Konstruktora w sezonie Wakacje 2019 to gwarancja niezwykle interesujących, zróżnicowanych i prawdziwie poruszających się robotów z wykorzystaniem najnowszych zestawów edukacyjnych: Lego Education WeDo 1.0. dla najmłodszych uczestników półkolonii w wieku 5-6 lat, Lego Education Wedo 2.0. dla 7-9 latków oraz Lego Mindstorms EV 3.0 dla najstarszych uczestników półkolonii w wieku 10-12 lat. Półkolonie z robotyką spośród wszystkich oferowanych przez nas grup tematycznych cieszą się największym zainteresowaniem dzieci. To dlatego w każdym z tygodni wakacji nabór do grupy Małego Konstruktora prowadzimy w podziale aż na trzy grupy wiekowe – Kids (5-6 lat), Junior (7-9 lat) oraz Student (10-12 lat). Dzięki temu program robotyki podczas naszych półkolonii jest jeszcze precyzyjniej dopasowany pod umiejętności, zainteresowania i możliwości uczestników. Mały Konstruktor – to przede wszystkim gwarancja wspaniałej zabawy z klockami Lego połączonej z nauką programowania. Ale nie tylko, to także rozwój wyobraźni, intuicji technicznej oraz umiejętności współpracy z rówieśnikami.

 

Każdy dzień w Małym Konstruktorze miał swój temat przewodni, wokół którego skupione były konstrukcje i zadania wykonywane przez dzieci.

 

I tak, w grupie najmłodszej Kids (5-6 lat) w pierwszym dniu półkolonii pod nazwą „Zabawne początki” poznamy zestawy edukacyjne i środowisko programistyczne Lego Education WeDo 1.0 na przykładzie prostych trybików z czujnikami: elektrycznej szczotki, latającego dywanu oraz muzycznej pozytywki, która na żądanie grać będzie niecodzienne dźwięki. Drugi dzień przeniesie nas w świat „Niezwykłych zwierząt” z uroczą rybką Dory, wielkim ptaszorem z Ulicy Sezamkowej i drapieżnym robotem kotem delikatnie stąpającym na czterech łapach. W trzecim dniu spotka nas „Przygoda w krainie rycerzy i księżniczek”, podczas której powstanie waleczna robo-rycerka, ruchome wrota zamku i obrotowe działo strzelające do tarczy. Czwarty dzień to zabawa na „Osiedlu Lego City”: powstanie elektryczny żuraw z zaczepem sterowany z poziomu klawiatury, wóz strażacki z napędem na przednie koła oraz samochód przyszłości, czyli autonomiczny pojazd elektryczny wg własnego projektu. W ostatnim, piątym dniu czeka nie lada gratka dla fanów Gwiezdnych Wojen pod nazwą „Fabryka Star Wars” – skonstruujemy model astronomiczny ilustrujący złożony ruch ciał niebieskich Układu Słonecznego, po czym w podniebne przestworza wzniesiemy się szybkim myśliwcem X-Wing w towarzystwie śmiesznego robocika R2D2.

 

Program dla dzieci starszych Junior (7-9 lat) rozpoczniemy od „Twórczych mechanizmów” zaznajamiając się z zestawami klocków Lego Education WeDo 2.0 oraz środowiskiem programistycznym. W tym dniu stworzymy projekt maszyny generującej hałas oraz skonstruujemy sztucznego satelitę, samolot i robota rysownika kreślącego ciekawe wzory na kartce brystolu. Drugi dzień pod hasłem „Niebezpieczne zasadzki” dostarczy nam niezwykłych emocji budując kulę wyburzeniową, robot jednośladowy na gąsienicach oraz wyrzutnię klocków sterowaną czujnikiem przechyłu. W kolejnym dniu przeniesiemy się na plan filmowy, gdzie powstanie niebezpieczny wąż Kaa z „Księgi Dżungli”, superszybki automobil z klasycznej serii filmów „Batman” oraz kroczący dinozaur niczym z „Parku Jurajskiego”. Czwarty dzień to „Robotyczne akrobacje” – skonstruujemy skrętny kontenerowiec potrafiący przewozić skrzynie w porcie morskim, bawić się będziemy podniebnym dronem z napędem na cztery ramiona oraz weźmiemy udział w paradzie czołgów wyposażonych w działo armatnie i czujnik ruchu wykrywający wroga. W ostatnim dniu zobaczymy niezwykłe „Treningi na matach”, budując kultowy pojazd bojowy AT-AT z Gwiezdnych Wojen, robota podążającego wzdłuż linii oraz inteligentnego asystenta dla ludzi w podeszłym wieku.

 

W grupie najstarszej Student (10-12 lat) pierwszy dzień zaczniemy od „EV3 inspiracji” budując proste mechanizmy chwytne, sterowane z poziomu kostki Lego Mindstorms. Następnie skonstruujemy pojazd wielozadaniowy MultiBot, który doposażymy w różne moduły własnego pomysłu: zderzak, podnośnik, czy katapultę z kulkami. Drugiego dnia zmierzymy się z „Wyzwaniami inżyniera”, gdzie poznamy zdalnie sterowanego robota służącego, który wykonywał będzie nasze rozkazy. Następnie zbudujemy żółwia poszukującego pożywienia, chowającego głowę pod skorupę przy napotkaniu niebezpieczeństwa. W trzecim dniu w „Zadziwiających pojazdach” powstanie gigantyczna ciężarówka oraz trójkołowy motor Harley, który wykorzystując specjalny mechanizm dyferencjału, będzie pewnie i bezpiecznie wchodził w jazdę na zakrętach. Czwarty dzień dostarczy nam „Sportowych emocji” przy konstruowaniu karabinu maszynowego strzelającego klockami, po czym weźmiemy udział w mecz hokeja na specjalnie przygotowanym do tego celu trawiastym boisku. Ostatni dzień będzie to podróż do świata „Cudów techniki” z modelem osadzonego na gąsienicach skutera śnieżnego, który slalomem wymijać będzie przeszkody. A na sam koniec zbudujemy dużego łazika kosmicznego Spirit, z czteroma silnikami, który z pomocą kamery eksplorować będzie niezbadane tereny.Program na Lato 2019 został tak opracowywany, aby uniknąć budowania tych samych modeli robotów, które były konstruowane w poprzednich sezonach na półkoloniach, czy też w trakcie roku szkolnego na prowadzonych przez nas warsztatach robotyki www.roboty-dla-dzieci.pl. Gwarantujemy autorskie i ciekawe konstrukcje oraz zestawy najnowszych modeli robotów. Ze względu jednak na fakt, że część modeli jest jeszcze na etapie ich testowania, w ostatecznym programie Małego Konstruktora mogą pojawić się nieznaczne zmiany w stosunku do zaprezentowanego wyżej opisu.

Co daje Mały Konstruktor

Zajęcia w turnusie Mały Konstruktor to m.in.:

  • Zachęta do nauki przedmiotów ścisłych. Sprawiamy, że matematyka, informatyka i programowanie nie budzą u dzieci niechęci i obaw. Wykorzystywane przez nas klocki to zabawa, w czasie której dzieci nawet nie zauważają jak uczą się elementów nauk ścisłych. Potrafimy zarazić naszą pasją Państwa dzieci, wzbudzając w nich zainteresowanie, a niekiedy zamiłowanie do przedmiotów ścisłych. Nauka matematyki, fizyki nie musi być udręką i abstrakcją, jeśli dziecko widzi ich praktyczne zastosowania.
  • Uwielbiane przez dzieci zestawy edukacyjne. Na zajęciach dzieci posługują się w dużej mierze klockami Lego. Poziom złożoności dostosowany jest do poszczególnych grup oraz do doświadczenia uczestników. Nasze zestawy zawierają czujniki światła, dźwięku, dotyku, ultradźwięku. Elementy te sprawiają, że nasze roboty mogą mówić, widzieć, dotykać i się poruszać. Poza klockami Lego pracujemy na sprawdzonych zestawach edukacyjnych, które pozwalają na naukę mechaniki i elektryki, niezbędnych w bardziej złożonych konstrukcjach i wyzwaniach.
  • Przygoda i zabawa. Poza zajęciami edukacyjnymi oferujemy dużą porcję ruchu i świeżego powietrza. Dzieci w każdym wieku potrzebują aktywności fizycznej i beztroskiej zabawy z kolegami i koleżankami. Nie zapominamy o tym, dlatego codziennie 3-4 godziny dzieci uczestniczą w zabawach sportowych, także na świeżym powietrzu, jeśli pozwala na to pogoda.
  • Szkoła kreatywności i twórczego myślenia. To dla dzieci czas wysiłku umysłowego i ćwiczenia twórczego myślenia w formie zabawy. W trakcie zajęć korzystamy nie tylko z gotowych zestawów klocków, ale także z własnych konstrukcji. Co więcej zachęcamy dzieci, aby proponowały własne rozwiązania zadań i zagadek konstruktorskich. Dzięki temu dzieci budują swój potencjał intelektualny, który procentuje w szkole.
  • Nauka współpracy w grupie. W trakcie zajęć dzieci budują konstrukcje we współpracy z rówieśnikami. Uczymy dzieci jak organizować pracę w grupie, aby każdy z uczestników miał w niej aktywny udział. Zachęcamy dzieci do osiągania kompromisów, gdy w grupie jest zbyt wiele rozbieżnych pomysłów. Dzieci uczą się jak przedstawiać i argumentować swoje racje, jednocześnie wysłuchując zdania innych.
  • Nauka programowania od najmłodszych lat. W trakcie naszych zajęć dzieci obywają się z programowaniem. Przekonują się, że informatyka to dużo więcej niż gry czy surfowanie w Internecie. Przy pomocy nauczyciela dzieci programują podstawowe ruchy robota wykorzystując graficzny język programowania – rozwijając także umiejętności logicznego myślenia.
  • Rozwój wyobraźni przestrzennej. Budowanie zróżnicowanych konstrukcji z zakresu robotyki i mechaniki pozwala na rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Jest ona niezwykle istotna w rozwoju młodych naukowców, dlatego dbamy o jej rozwój poprzez szereg ćwiczeń i zadań.
  • Kształtowanie intuicji technicznej. Na zajęciach dzieci kształtują fundamenty intuicji technicznej, która jest podstawą odkryć i wynalazków. Proces formowania intuicji dokonuje się przez aktywne uczestnictwo dzieci w zajęciach. Uczestnicy półkolonii budują roboty zdolne się poruszać, wyważając odpowiednio środek ciężkości.

A przede wszystkim Mały Konstruktor to niezapomniane wakacje. Wybierając półkolonie we Wrocławiu gwarantują Państwo swoim dzieciom niezapomniane przeżycia. Starannie opracowany program pozwala dziecku na wszechstronny rozwój i naukę adaptacji w nowych warunkach. A Państwo mają pewność pozostawienia dziecka pod opieką wykwalifikowanej kadry.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij