Wakacje 2020 Mały Konstruktor

Mały Konstruktor – to zajęcia, na których dzieci budują prawdziwie poruszające się roboty oraz mechanizmy – dostosowane poziomem złożoności do wieku uczestników. A to wszystko w formule zabawy i przygody z licznymi zadaniami do wykonania indywidualnie i grupowo. W porównaniu z warsztatami robotyki, które prowadzimy w trakcie roku szkolnego na terenie Wrocławia (zobacz więcej na stronie: www.roboty-dla-dzieci.pl) – program półkolonii zakłada w większej mierze zabawę i twórcze eksperymentowanie dzieci. Na półkoloniach konstruujemy nowe roboty, mamy więcej czasu na modyfikowanie ich funkcjonalności, a także rozbudowywanie samej konstrukcji i wreszcie więcej czasu na zabawę robotami. Uczestnicy rozwijają się intelektualnie, przy jednoczesnym poczuciu satysfakcji i zadowolenia ze swoich osiągnięć.

Dzieci poza zajęciami edukacyjnymi potrzebują także elementów ruchowych i integracji z rówieśnikami – dlatego codziennie przez 3-4 godziny dzieci uczestniczą w zorganizowanych zajęciach sportowych na sali gimnastycznej oraz grach na dworze, jeśli tylko pozwoli na to pogoda. Zarówno na warsztatach edukacyjnych jak i na bloku sportowym uczestnicy półkolonii poznają się nawzajem, nawiązując znajomości trwające w czasie roku szkolnego. To wszystko sprawia, że po zajęciach półkolonii dzieci często nie chcą wracać do domu…

Mały Konstruktor – program Lato 2020

Program Małego Konstruktora w sezonie Wakacje 2019 to gwarancja niezwykle interesujących, zróżnicowanych i prawdziwie poruszających się robotów z wykorzystaniem najnowszych zestawów edukacyjnych: Lego Education WeDo 1.0. dla najmłodszych uczestników półkolonii w wieku 5-6 lat, Lego Education Wedo 2.0. dla 7-9 latków oraz Lego Mindstorms EV 3.0 dla najstarszych uczestników półkolonii w wieku 10-12 lat. Półkolonie z robotyką spośród wszystkich oferowanych przez nas grup tematycznych cieszą się największym zainteresowaniem dzieci. To dlatego w każdym z tygodni wakacji nabór do grupy Małego Konstruktora prowadzimy w podziale aż na trzy grupy wiekowe – Kids (5-6 lat), Junior (7-9 lat) oraz Student (10-12 lat). Dzięki temu program robotyki podczas naszych półkolonii jest jeszcze precyzyjniej dopasowany pod umiejętności, zainteresowania i możliwości uczestników. Mały Konstruktor – to przede wszystkim gwarancja wspaniałej zabawy z klockami Lego połączonej z nauką programowania. Ale nie tylko, to także rozwój wyobraźni, intuicji technicznej oraz umiejętności współpracy z rówieśnikami.

 

Każdy dzień w Małym Konstruktorze ma swój temat przewodni, wokół którego skupione są konstrukcje i zadania wykonywane przez dzieci.

 

I tak, w grupie najmłodszej Kids (5-6 lat) pierwszy dzień zaczynamy od „Abecadła Konstruktora”, poznając zestawy Lego WeDo 1.0 i najważniejsze bloczki programowania na przykładzie konstrukcji piły maszynowej oraz podniebnego samolotu. Następnie wybierzemy się w podróż wakacyjnym żaglowcem, a na koniec dnia powstanie maszynka SpinArt – na której z pomocą pisaków wyczarujemy piękne, kolorowe rysunki. Drugi dzień to niezwykły „Lot w Kosmos” – dowiemy się jak wyglądała misja słynnego łazika Curiosity i zbudujemy wzorowany na tym wydarzeniu lądownik. Tego dnia powstaną także konstrukcje ziemskiego satelity oraz marsjańskiego łazika wyposażonego w czujniki. W trzecim dniu przeniesiemy się do „Krainy Wyobraźni”, budując tajemniczego potwora Loch Ness, armatę strzelającą klockami oraz tańczącego trola. Kolejny dzień pod nazwą „Emocjonujące Zabawy” dostarczy wrażeń przy budowaniu i wyścigach bolidów Formuły 1 z metą dokonującą pomiaru czasu. W tym dniu czekać będą także wiwatujący kibice i konstrukcja własnego projektu karuzeli z konikami. Ostatni dzień to „Bajki Robotów” – powstanie gwiezdny symulator do wymijania asteroid, robotyczne ramię oraz inteligentny robot o wyglądzie człowieka, z którym będzie można się zaprzyjaźnić.

 

Program dla dzieci starszych Junior (7-9 lat) rozpoczniemy od „Startu projektowego” budując proste mechanizmy tańczące, poznając przy tej okazji środowisko do programowania. Następnie powstanie brama przeciwpowodziowa oraz mobilny Sfinks, chcący się wydostać z zastawionej na niego pułapki. W drugim dniu skonstruujemy „Niezwykłe pojazdy”: projekt zabytkowego samochodu według własnego pomysłu, symulator lotu z niecodzienną przekładnią pasową oraz śmieciarkę z ruchomą naczepą do segregacji odpadów. Trzeci dzień to spotkanie z „Mechanizmami natury” – poznamy bardzo zapracowanego żuczka, niebezpiecznie szybkiego tyranozaura oraz zabawnie kroczącego pająka krzyżaka. W następnym dniu dla urozmaicenia wybierzemy się w daleką podróż w „Kosmiczne przestworza” tworząc model gwiezdnej wojny statków bojowych i księżycowy pojazd badawczy z łatwością pokonujący nierówności terenu. Tego dnia na fanów filmu „Gwiezdne Wojny” czekać będzie także konstrukcja dwunożnej maszyny kroczącej AT-ST. Ostatni dzień pod nazwą „Inteligentna robotyka” to projekty własne domów z modelem do testowania ich odporności na trzęsienia ziemi oraz walki robotów typu mini-sumo wyposażonych w czujnik koloru i dwa silniki. A na koniec zbudujemy mechanizm projekcji własnego filmu uwieczniający najlepsze chwile na półkolonii.

 

W grupie najstarszej Student (10-12 lat) pierwszy dzień zaczniemy od „Rozbiegu z Lego Mindstorms” budując prosty mechanizm podnośnikowym na jednym silniku sterowany z poziomu kostki EV3. Następnie powstanie ciekawy pojazd skrętny CampBot, którym bawić się będziemy na specjalnie zaprojektowanych matach ćwiczeniowych (wykonując liczne testy i przy okazji poznając podstawy programowania w środowisku LEGO). W drugim dniu uczestnicy odkryją niezwykłe „Tajemnice Wszechświata” – konstruując kosmiczną broń strzelającą kulkami po zwolnieniu spustu oraz sondę badawczą z wykorzystaniem 3 silników i licznych czujników. Trzeci dzień pod nazwą „Wynalazki przyrody” to dla odmiany spotkanie z uroczymi pupilami człowieka – pieskami, sterowanymi czujnikiem koloru i reagującymi na nasze polecenia oraz własny projekt i rozbudowa mechanizmu kroczącego czworonożnego dinozaura. W czwartym dniu przeniesiemy się na „Arenę robotów”, gdzie zbudujemy mobilne roboty sprzątające teren. W drugiej części dnia zorganizujemy w ogrodzonym ringu emocjonujące walki pojazdów typu MonsterTruck. Ostatni dzień „Świat androidów” to konstrukcje zabawnych, wyginających się robotów z prezentacją ich tanecznych popisów w rytmie muzyki. Na zakończenie półkolonii powstanie zaś model gadającej głowy inspirowanej na grze MineCraft.

 

Program na Lato 2020 został tak opracowywany, aby uniknąć budowania tych samych modeli robotów, które były konstruowane w poprzednich sezonach na półkoloniach, czy też w trakcie roku szkolnego na prowadzonych przez nas warsztatach robotyki www.roboty-dla-dzieci.pl. Gwarantujemy autorskie i ciekawe konstrukcje oraz zestawy najnowszych modeli robotów. Ze względu jednak na fakt, że część modeli jest jeszcze na etapie ich testowania, w ostatecznym programie Małego Konstruktora mogą pojawić się nieznaczne zmiany w stosunku do zaprezentowanego wyżej opisu.

Co daje Mały Konstruktor

Zajęcia w turnusie Mały Konstruktor to m.in.:

  • Zachęta do nauki przedmiotów ścisłych. Sprawiamy, że matematyka, informatyka i programowanie nie budzą u dzieci niechęci i obaw. Wykorzystywane przez nas klocki to zabawa, w czasie której dzieci nawet nie zauważają jak uczą się elementów nauk ścisłych. Potrafimy zarazić naszą pasją Państwa dzieci, wzbudzając w nich zainteresowanie, a niekiedy zamiłowanie do przedmiotów ścisłych. Nauka matematyki, fizyki nie musi być udręką i abstrakcją, jeśli dziecko widzi ich praktyczne zastosowania.
  • Uwielbiane przez dzieci zestawy edukacyjne. Na zajęciach dzieci posługują się w dużej mierze klockami Lego. Poziom złożoności dostosowany jest do poszczególnych grup oraz do doświadczenia uczestników. Nasze zestawy zawierają czujniki światła, dźwięku, dotyku, ultradźwięku. Elementy te sprawiają, że nasze roboty mogą mówić, widzieć, dotykać i się poruszać. Poza klockami Lego pracujemy na sprawdzonych zestawach edukacyjnych, które pozwalają na naukę mechaniki i elektryki, niezbędnych w bardziej złożonych konstrukcjach i wyzwaniach.
  • Przygoda i zabawa. Poza zajęciami edukacyjnymi oferujemy dużą porcję ruchu i świeżego powietrza. Dzieci w każdym wieku potrzebują aktywności fizycznej i beztroskiej zabawy z kolegami i koleżankami. Nie zapominamy o tym, dlatego codziennie 3-4 godziny dzieci uczestniczą w zabawach sportowych, także na świeżym powietrzu, jeśli pozwala na to pogoda.
  • Szkoła kreatywności i twórczego myślenia. To dla dzieci czas wysiłku umysłowego i ćwiczenia twórczego myślenia w formie zabawy. W trakcie zajęć korzystamy nie tylko z gotowych zestawów klocków, ale także z własnych konstrukcji. Co więcej zachęcamy dzieci, aby proponowały własne rozwiązania zadań i zagadek konstruktorskich. Dzięki temu dzieci budują swój potencjał intelektualny, który procentuje w szkole.
  • Nauka współpracy w grupie. W trakcie zajęć dzieci budują konstrukcje we współpracy z rówieśnikami. Uczymy dzieci jak organizować pracę w grupie, aby każdy z uczestników miał w niej aktywny udział. Zachęcamy dzieci do osiągania kompromisów, gdy w grupie jest zbyt wiele rozbieżnych pomysłów. Dzieci uczą się jak przedstawiać i argumentować swoje racje, jednocześnie wysłuchując zdania innych.
  • Nauka programowania od najmłodszych lat. W trakcie naszych zajęć dzieci obywają się z programowaniem. Przekonują się, że informatyka to dużo więcej niż gry czy surfowanie w Internecie. Przy pomocy nauczyciela dzieci programują podstawowe ruchy robota wykorzystując graficzny język programowania – rozwijając także umiejętności logicznego myślenia.
  • Rozwój wyobraźni przestrzennej. Budowanie zróżnicowanych konstrukcji z zakresu robotyki i mechaniki pozwala na rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Jest ona niezwykle istotna w rozwoju młodych naukowców, dlatego dbamy o jej rozwój poprzez szereg ćwiczeń i zadań.
  • Kształtowanie intuicji technicznej. Na zajęciach dzieci kształtują fundamenty intuicji technicznej, która jest podstawą odkryć i wynalazków. Proces formowania intuicji dokonuje się przez aktywne uczestnictwo dzieci w zajęciach. Uczestnicy półkolonii budują roboty zdolne się poruszać, wyważając odpowiednio środek ciężkości.

A przede wszystkim Mały Konstruktor to niezapomniane wakacje. Wybierając półkolonie we Wrocławiu gwarantują Państwo swoim dzieciom niezapomniane przeżycia. Starannie opracowany program pozwala dziecku na wszechstronny rozwój i naukę adaptacji w nowych warunkach. A Państwo mają pewność pozostawienia dziecka pod opieką wykwalifikowanej kadry.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij