Półkolonie robotyka 2025 Mały Konstruktor
Mały Konstruktor – to zajęcia, na których dzieci budują prawdziwie poruszające się roboty oraz mechanizmy – dostosowane poziomem złożoności do wieku uczestników. A to wszystko w formule zabawy i przygody z licznymi zadaniami do wykonania indywidualnie i grupowo. Czym różni się Mały Konstruktor (czyli półkolonie robotyka) w porównaniu z warsztatami robotyki, które prowadzimy w trakcie roku szkolnego na terenie Wrocławia (zobacz więcej na stronie: www.robolove.pl). Program na półkolonie robotyka zakłada w większej mierze zabawę i twórcze eksperymentowanie dzieci – konstruujemy modele, które możemy wielokrotnie modyfikować, a także rozbudowywać według swoich pomysłów i mamy dużo więcej czasu na samą zabawę robotami. Uczestnicy rozwijają się intelektualnie, przy jednoczesnym poczuciu satysfakcji i zadowolenia ze swoich osiągnięć.
Dzieci poza zajęciami edukacyjnymi potrzebują także elementów ruchowych i integracji z rówieśnikami – dlatego codziennie przez 3-4 godziny dzieci uczestniczą w zorganizowanych zajęciach sportowych na sali gimnastycznej oraz grach na dworze, jeśli tylko pozwoli na to pogoda. Zarówno na warsztatach edukacyjnych jak i na bloku sportowym uczestnicy półkolonii poznają się nawzajem, nawiązując znajomości trwające w czasie roku szkolnego. To wszystko sprawia, że po zajęciach półkolonii dzieci często nie chcą wracać do domu…
Mały Konstruktor – program na Lato 2025
Program Małego Konstruktora w sezonie Wakacje 2025 to gwarancja niezwykle interesujących, zróżnicowanych i prawdziwie poruszających się robotów z wykorzystaniem specjalnie dostosowanych do wieku uczestników zestawów edukacyjnych LEGO. Półkolonie robotyka – tj. Mały Konstruktor cieszy się największym zainteresowaniem dzieci spośród wszystkich oferowanych przez nas grup tematycznych. To dlatego w każdym z tygodni wakacji nabór do grupy Małego Konstruktora prowadzimy w podziale aż na trzy grupy wiekowe: Kids (5-7 lat), Junior (8-9 lat) oraz Student (10-12 lat). Dzięki temu program na nasze półkolonie robotyka jest jeszcze precyzyjniej dopasowany pod umiejętności, zainteresowania i możliwości uczestników. Mały Konstruktor – to przede wszystkim gwarancja wspaniałej zabawy z klockami Lego połączonej z nauką programowania. Ale nie tylko, to także rozwój wyobraźni, intuicji technicznej oraz umiejętności współpracy z rówieśnikami.
Każdy dzień w Małym Konstruktorze ma swój temat przewodni, wokół którego skupione są konstrukcje i zadania wykonywane przez dzieci.
I tak, w grupie najmłodszej Kids (5-7 lat), – gdzie budujemy proste, ale niezwykle ciekawe roboty i mechanizmy – pierwszy dzień półkolonii zaczniemy od „Rozgrzewki z przekładniami”. Najpierw poznamy zestawy edukacyjne i graficzne środowisko programistyczne Lego Education WeDo na przykładzie trybików z silnikami: magicznej różdżki i karabinu maszynowego. Następnie wybierzemy się w przyszłość konstruując astronomiczny symulator lotów oraz autonomiczne roboty dostarczające jedzenie z rozbudową według własnego pomysłu. W drugim dniu powstaną „Kreatywne wynalazki” – obrotowa latarnia morska ze światełkami i czujnikiem reagującym na ruch, elektryczna maszyna do szycia oraz dwufunkcyjny taran oblężniczy z manualną wyrzutnią. Trzeci dzień odkryje przed nami „Tajemnice życia” – poznamy uroczą, skaczącą żabkę oraz spotkamy prehistorycznego pterodaktyla machającego skrzydłami i przyjacielską rybkę z oceanicznych głębin. W czwartym dniu przeniesiemy się na „Osiedle Lego City”: zbudujemy elektryczny żuraw z zaczepem uruchamiany klawiszami klawiatury, jeżdżący kamper z rozkładaną ręcznie markizą i przeprowadzimy ligowe rozgrywki w koszykówkę. Ostatni, piąty dzień to „Galaktyczna Fabryka”, czyli nie lada gratka dla fanów kosmosu, choć nie tylko – skonstruujemy inteligentny domek ze świata gry Minecraft, po czym w podniebne przestworza wzniesiemy się imperialnym niszczycielem Gwiezdnych Wojen. A towarzyszyć nam będzie śmieszny ufoludek z odległej planety sterowany padem z czujnika przechyłu.
Program dla dzieci starszych Junior (8-9 lat) rozpoczniemy od „Twórczych mechanizmów” zaznajamiając się z zestawami klocków Lego Education WeDo 2.0 oraz graficznym środowiskiem programistycznym. W tym dniu stworzymy projekt maszyny generującej hałas oraz skonstruujemy orbitujący samolot i rysownika kreślącego zygzakowate ślady na kartce papieru. Drugi dzień pod hasłem „Niebezpieczne zasadzki” dostarczy nam wrażeń przy budowaniu kuli wyburzeniowej, trójkątnego jednośladowego pojazdu na gąsienicach oraz wyrzutni klocków sterowanej czujnikiem przechyłu. W kolejnym dniu przeniesiemy się na „Plan filmowy”, gdzie powstanie niebezpieczny wąż Kaa z „Księgi Dżungli”, gadający dinozaur z „Parku Jurajskiego” oraz dostojny rumak z przezabawnej animacji „Zaplątani”. Czwarty dzień to „Robotyczne akrobacje” – skonstruujemy skrętny kontenerowiec potrafiący przewozić załadowane skrzynie w porcie morskim oraz czołg bojowy z czujnikiem ruchu do wykrywania nieprzyjaciela. Dodatkowo zajmiemy się projektem sportowego autka według własnego pomysłu ze specjalnymi przekładniami, biorąc przy tym udział w emocjonujących wyścigach. W ostatnim dniu doświadczymy niezwykłych „Treningów na matach” poznając ciekawe algorytmy programistyczne przy budowaniu jeździka podążającego wzdłuż dowolnie wyznaczonej linii, inteligentnego przyjaciela dla ludzi w podeszłym wieku oraz bazy rebeliantów z kroczącym AT-AT z kultowej sagi Gwiezdnych Wojen.
W grupie najstarszej Student (10-12 lat) pierwszy dzień zaczniemy od „EV3 inspiracji” bawiąc się maszyną trenażerem do wyrzutni piłek, sterowaną z poziomu kostki Lego Mindstorms. Następnie skonstruujemy terenowy pick-up, który wyposażymy w dodatkowe moduły: zderzak z czujnikami dotyku oraz wyciągarkę ze zwijają liną – potrzebnymi do grupowej zabawy integracyjnej z kaskaderskimi wyzwaniami. Drugiego dnia poczujemy się jak „Inżynier nad oceanem” – spotkamy żółwia poszukującego pożywienia, chowającego głowę pod skorupę przy napotkaniu niebezpieczeństwa oraz zbudujemy zabawną żaglówkę unoszoną na gigantycznych, ruchomych morskich falach. W trzecim dniu w „Zadziwiających pojazdach” powstanie model trójkołowego motoru Harley, wiernie oddający wygląd pierwowzoru. W tym dniu zbudujemy również mobilny ploter, rysujący geometryczne kształty na brystolach dużego formatu. Czwarty dzień przyniesie nam dużo „Sportowych emocji” przy konstruowaniu interaktywnej gry ćwiczącej refleks przy uderzaniu losowo wyskakujących elementów złożonego mechanizmu. Dalej skonstruujemy według swojego pomysłu roboty obronne na gąsieniach i weźmiemy udział w ich walkach na specjalnie przygotowanych do tego celu matach. Ostatni dzień będzie to podróż do świata „Cudów techniki” z modelem dwunożnego, kosmicznego naukowca, który wykorzystując czujnik żyroskopowy i złożony mechanizm kroczył będzie po wyznaczonym obszarze. A na sam koniec stworzymy projekt pianina sensorycznego z czujnikiem ultradźwiękowym.
Program na Lato 2025 został tak opracowywany, aby uniknąć budowania tych samych modeli robotów, które były konstruowane w poprzednich sezonach półkolonie robotyka, czy też w trakcie roku szkolnego na prowadzonych przez nas warsztatach robotyki www.robolove.pl.
Ze względu na fakt, że część robotów jest jeszcze na etapie ich testowania, w ostatecznym programie Małego Konstruktora mogą pojawić się kosmetyczne zmiany w stosunku do zaprezentowanego wyżej opisu programu. Jednocześnie zapewniamy, że wszystkie przygotowane przez nas autorskie konstrukcje robotów na sezon Lato 2025 to niezwykle atrakcyjna zabawa dla każdego chłopca i dziewczynki.
Co daje Mały Konstruktor – wakacje z robotyką
Zajęcia w turnusie Mały Konstruktor to m.in.:
- Zachęta do nauki przedmiotów ścisłych. Półkolonie robotyka sprawiają, że matematyka, informatyka i programowanie nie budzą u dzieci niechęci i obaw. Wykorzystywane przez nas klocki to zabawa, w czasie której dzieci nawet nie zauważają jak uczą się elementów nauk ścisłych. Potrafimy zarazić naszą pasją Państwa dzieci, wzbudzając w nich zainteresowanie, a niekiedy zamiłowanie do przedmiotów ścisłych. Nauka matematyki, fizyki nie musi być udręką i abstrakcją, jeśli dziecko widzi ich praktyczne zastosowania.
- Uwielbiane przez dzieci zestawy edukacyjne. Na zajęciach dzieci posługują się w dużej mierze klockami Lego. Poziom złożoności dostosowany jest do poszczególnych grup oraz do doświadczenia uczestników. Nasze zestawy zawierają czujniki światła, dźwięku, dotyku, ultradźwięku. Elementy te sprawiają, że nasze roboty mogą mówić, widzieć, dotykać i się poruszać. Poza klockami Lego pracujemy na sprawdzonych zestawach edukacyjnych, które pozwalają na naukę mechaniki i elektryki, niezbędnych w bardziej złożonych konstrukcjach i wyzwaniach.
- Przygoda i zabawa. Poza zajęciami edukacyjnymi oferujemy dużą porcję ruchu i świeżego powietrza. Dzieci w każdym wieku potrzebują aktywności fizycznej i beztroskiej zabawy z kolegami i koleżankami. Nie zapominamy o tym, dlatego codziennie 3-4 godziny dzieci uczestniczą w zabawach sportowych, także na świeżym powietrzu, jeśli pozwala na to pogoda.
- Szkoła kreatywności i twórczego myślenia. To dla dzieci czas wysiłku umysłowego i ćwiczenia twórczego myślenia w formie zabawy. W trakcie zajęć korzystamy nie tylko z gotowych zestawów klocków, ale także z własnych konstrukcji. Co więcej zachęcamy dzieci, aby proponowały własne rozwiązania zadań i zagadek konstruktorskich. Dzięki temu dzieci budują swój potencjał intelektualny, który procentuje w szkole.
- Nauka współpracy w grupie. W trakcie zajęć dzieci budują konstrukcje we współpracy z rówieśnikami. Uczymy dzieci jak organizować pracę w grupie, aby każdy z uczestników miał w niej aktywny udział. Zachęcamy dzieci do osiągania kompromisów, gdy w grupie jest zbyt wiele rozbieżnych pomysłów. Dzieci uczą się jak przedstawiać i argumentować swoje racje, jednocześnie wysłuchując zdania innych.
- Nauka programowania od najmłodszych lat. W trakcie naszych zajęć dzieci obywają się z programowaniem. Przekonują się, że informatyka to dużo więcej niż gry czy surfowanie w Internecie. Przy pomocy nauczyciela dzieci programują podstawowe ruchy robota wykorzystując graficzny język programowania – rozwijając także umiejętności logicznego myślenia.
- Rozwój wyobraźni przestrzennej. Budowanie zróżnicowanych konstrukcji z zakresu robotyki i mechaniki pozwala na rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Jest ona niezwykle istotna w rozwoju młodych naukowców, dlatego dbamy o jej rozwój poprzez szereg ćwiczeń i zadań na półkolonie robotyka.
- Kształtowanie intuicji technicznej. Na zajęciach dzieci kształtują fundamenty intuicji technicznej, która jest podstawą odkryć i wynalazków. Proces formowania intuicji dokonuje się przez aktywne uczestnictwo dzieci w zajęciach. Uczestnicy półkolonii budują roboty zdolne się poruszać, wyważając odpowiednio środek ciężkości.
A przede wszystkim Mały Konstruktor to niezapomniane wakacje. Wybierając półkolonie robotyka we Wrocławiu gwarantują Państwo swoim dzieciom niezapomniane przeżycia. Starannie opracowany program pozwala dziecku na wszechstronny rozwój i naukę adaptacji w nowych warunkach. A Państwo mają pewność pozostawienia dziecka pod opieką wykwalifikowanej kadry.